Teraia


Czterotomowa saga fantasy, którą wymyślam i piszę wciąż na nowo od niepamiętnych czasów, a która, mam nadzieję, teraz wreszcie doczekała się szansy na sensowną realizację.

Muszę się do czegoś przyznać. Nie cierpię całej tej współczesnej, modnej, militarno-etnograficzno-soapoperowej fantasy  - Eriksona, Martina, etc. Tego epatowania mnogością bitew, ras, intryg... z którego tak naprawdę nic moim skromnym zdaniem nie wynika. Tęsknię za starą dobrą fantasy w stylu Ursuli Le Guin, Stephena Donaldsona, Guya Gavriela Kaya, Tanith Lee, Patricii McKillip czy Petera S. Beagla. Kiedy trzeba baśniową, kiedy trzeba przygodową, kiedy trzeba śmieszną, kiedy trzeba smutną, subtelnie operującą ukrytymi znaczeniami i archetypami.

Nie wiem, czy jestem w stanie napisać taką fantasy, ale przynajmniej chciałbym spróbować.


Więcej o Teraii przeczytacie w wywiadzie ze strony GC tutaj.


Tom 1 - Studnia Zagubionych Aniołów

Opis wydawcy: 

Astronom ze Szklanej Wieży nieustannie śledzi splątane linie losu, różne światy połączone wspólnymi historiami, dziejącymi się wciąż od nowa. Każda z nich jest osobną opowieścią, będącą zarazem częścią nieskończonej całości. Każdy bohater ma tam swoje miejsce, swój czas i rolę.

Młodzi warszawiacy – Joanna, Tomasz, Kinga i Michał – niespodziewanie zostają wyrwani ze znanej im codzienności. Przekroczywszy granice naszego świata, odnajdą się w baśniowym Hamanie – krainie, której idylliczność może okazać się jedynie kruchą skorupą, skrywającą niepokojące i niebezpieczne wnętrze. O co toczy się gra, w którą zostali wplątani? Na czym polega niebezpieczeństwo zagrażające Światowi Błękitu? Czy zbliżająca się kometa naprawdę zwiastuje powrót Mrocznej Gwiazdy – tajemniczego Demona z Zewnątrz, o którym wspominają pradawne legendy? Podejmując wyzwanie uczestnictwa w nadchodzących wydarzeniach, każdy z przybyszów będzie musiał odnaleźć własną opowieść.

Mityczni Jeźdźcy Światła uwięzieni w Studni Zagubionych Aniołów czekają…


Przeczytaj fragment 1

Przeczytaj fragment 2

Pobierz kompilację obu dostępnych na stronie wydawcy fragmentów - pdf


Recenzje:

Portal fantasta.pl

"Studnia Zagubionych Aniołów stanowi wielowarstwową opowieść o przewrotnym przeznaczeniu, szukaniu spełnienia, o tęsknocie za nieznanym i o przyjaźni. Artur Laisen zbudował wspaniały świat na modłę klasyczną, czerpiąc garściami z folkloru i starego fantasy, a wszystko okrasił baśniowym klimatem. Poza wspomnianym nawiązaniem do utworów z gatunku nie brak także odniesień do klasycznych powieści (np. Książę i żebrak). I chociaż wykreowane przez prozaika uniwersum opiera się na archetypach, szczególnie idyllicznej wizji magicznej krainy, to pomimo pewnej przewidywalności trudno odgadnąć, jaki będzie finał. A to zaledwie pierwszy tom."

Adrian Turzański, recenzent
 
Portal Bestiariusz

"Atutem jest także różnorodność świata przedstawionego. Laisen roztacza przed czytelnikiem barwną rzeczywistość, pełną zagadek do rozwiązania i tajemnic do odkrycia."

 Paulina Szymborska-Karcz, recenzentka



" Artur Laisen dokładnie i misternie, niemal jak farmaceuta czy saper, knuje intrygę rozgrywającą się na kartach pierwszego tomu serii Teraia."



"Haman jest duży i wyraźnie inspirowany Dalekim Wschodem, klimat orientalnych tawern oddany został po prostu przepysznie i zdecydowanie jestem chętna na więcej."

Alicja Podkalicka, bloger


"Warstwa stylistyczna utworu jest po prostu przepiękna: poetycka (lecz bez popadania w przesadę czy grafomanię), delikatna, rozmyta w nienachalnych metaforach. Trudno wyczuć granicę między jawą a snem, między myślami bohaterów i ich działaniami. Oniryczna konwencja i narracja utrzymana w tonie pradawnej legendy nawet szarą Warszawę zamieniają w miejsce magiczne."

Joanna Krystyna Radosz, redaktor


 Anna "Cranberry" Nieznaj - opinia

"I tajemnicza mroczna siła pojawiająca się w naszej rzeczywistości, i Astronom, i porywająca epickim rozmachem scena otwierająca (oraz to jak później wielokrotnie wracają jej echa i legendarne przekształcenia), a także końcowe wydarzenia w koszmarnym lesie - to wszystko przecież też bardzo mi się podobało, a studnia białego blasku - niewątpliwie miała swój klimat."


Anna "Cranberry" Nieznaj, autorka (opinia zamieszczona na Lubimy Czytać)


Zapach Książek

"To taka trochę baśń dla dorosłych, tak mnie się przynajmniej kojarzy. Znajdziemy tutaj zarówno Wielkie Zło, jak i szlachetnych bohaterów walczących z nim. Postacie, które irytują nas swoją głupotą i wielkich mędrców, znających tajemnice światów. Bajka miesza się z rzeczywistością w idealnie wyważonych proporcjach. Jest w tym świecie coś niezwykłego, co przyciąga i nie daje o sobie zapomnieć"

Justyna Fiedorowicz, bloger




2 komentarze:

  1. ... i znów smutek! teleportowałem się na stronę Studni, by zakupić ją za ostatnie z sakiewki promocyjne 15 dukatów - a tu niespodzianka nie 15 a prawie 21.
    Polecam jeszcze świat Córki Czarownic Doroty Terakowskiej. To cudowna książka z bardzo słabym zakończeniem - ale scena ucieczki, gdy do lasu brakuje jeszcze tak niewiele... to jedna z najpiękniejszych na jakie natrafiłem w swoim życiu. Na półce mam podpisany przez autorkę egzemplarz. Szkoda, że już odeszła.

    OdpowiedzUsuń
  2. Promocje na Madbooksiesą raczej krótkotrwałe - ale cały czas można kupić egz. powystawowy za jedyne 7,50 dukatów;) - https://madbooks.pl/studnia-zagubionych-aniolow-egzemplarz-powystawowy?from=listing&campaign-id=19 . Terakowskiej czytałem swego czasu W krainie Kota, Ono i coś tam jeszcze i też generalnie mi się podobała.

    OdpowiedzUsuń